Ogrzewanie typu podłogowego – co należy wiedzieć?

Instalacja ogrzewania podłogowego związana jest z kilkoma fundamentalnymi czynnikami. Jak prawie każda czynność z zakresu technicznego opierająca się na instalacji czegoś nie może być wykonana w byle jaki sposób i z niedopatrzeniami. Szczególnie jeżeli nie chcemy niespodzianek już w sezonie zimowym, kiedy to ogrzewanie ze zrozumiałych względów jest nam potrzebne najmocniej.

Ale wróćmy do początku
Dlaczego warto stawiać na podłogowe ogrzewanie? Bo jest to ta z dostępnych energooszczędnych technologii, która pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko na pierwszym etapie eksploatacji, lecz też z biegiem lat koszta dotyczące ogrzewania naszego domu nie będą rosnąć. Podłogowe ogrzewanie to mniejszy poziom strat ciepła.

Liczy się…
Nie tylko kwestia kosztów, ale też dobrze zrealizowany projekt, trzeba pamiętać, że błędy w zakresie wykonywania tych instalacji to dosyć duże koszta , ponieważ korekta ich wymaga zrywania podłóg. Do tych celów najkorzystniej zatrudnić więc fachowca.
Na instalację składają się główne grzeje rury oraz cieplne źródła, które przygotowuje tak zwany grzewczy czynnik. Samo ogrzewanie w podłodze ma bardzo liczne odmiany. Wspomniane rury po instalacji są zalewane warstwą izolacyjną jaką są wylewki anhydrytowe lub warstwa jastrychu. Z kładzeniem podłóg należy zawsze odczekać mniej więcej miesiąc. Najpierw izolacyjna warstwa musi w sposób odpowiedni związać. Aby pozbyć się z niej wilgoci powinniśmy ustawić instalację na poziomie 25 stopni Celsjusza, a potem przez parę dni na maksimum.

Oczywiście od razu po położeniu rur należy dokładnie zweryfikować czy są szczelne.
W przypadku ogrzewania w podłogowym systemie najkorzystniejsze będą w sumie podłogi wykonywane z ceramiki i kamienia. Generalnie wszystko co dobrze przewodzi ciepło. A sama grubość podłogi powinna zależeć od typu rozwiązania grzewczego jakie wybraliśmy. Przykładowo do ogrzewania wodnego typu swobodnie będziemy w stanie sobie pozwolić na podłogę nie grubszą niż 15 mm. A wszystko dlatego, żeby ogrzewanie w ogóle było sensowne.
Ciepło będzie dosłownie leżeć u Twych stóp.