Karykatury – po co właściwie je wykonywać?

Dla pewnej grupy zainteresowanych ludzi – totalnie niepotrzebna rzecz i po prostu bezsens. Dla osób z innego grona, których na szczęście jest więcej – jest to zwyczajnie forma całkowicie żartobliwego rysunku, która dostarcza bardzo wielu bardzo dobrych reakcji. Mowa akurat w tym przypadku o karykaturze. I nie chodzi w tym przypadku o modę o sezonowym charakterze. Choć faktycznie, w sezonie letnim, w wielu miejscach w Polsce – sopocki „Monciak”, Kraków, Zakopane – spotkamy z łatwością artystów karykaturzystów, którzy narysują bardzo chętnie nasze portrety „inaczej”, nie tylko ze zdjęcia, lecz również i w wersji na żywo. Rzecz jasna, jeśli mamy w sobie trochę cierpliwości. Wprawionemu karykaturzyście, wykonanie rysunku zajmuje w granicach kwadransa. Prawdę powiedziawszy w dobie coraz bardziej zarysowanej pogoni za cyfryzacją, multimediami i spłyceniu kultury informacyjnej do „jak najszybciej”, istnienie karykatur jest bardzo ciekawą opozycją do obecnie przyjętych trendów. Opozycją, która trwa mimo tego, że ludzie już zaczęli tłumnie zdążać w stronę całkowicie innych kanałów zaspokojenia swoich wizualnych potrzeb. Szczęśliwie dalej sporo jest takich osób, które mają do siebie dość spory dystans. Wystarczy już choćby wpisać sobie w Google frazę: karykatura, a już liczba otrzymanych rezultatów daje jasny sygnał, że to wcale nie jest taka martwa sztuka.

Jest sporo okazji różnego typu, w których ludzie wręczają karykaturę jako prezent: imprezy firmowe, urodziny, poważniejsze rocznice. A to tylko trzy z całego mnóstwa innego typu powodów, które także świetnie wpisują się w klimat, gdzie karykatury pasują po prostu świetnie. Zresztą, tak naprawdę, listę stosownych okazji w naszym odczuciu, ograniczać będzie tylko i wyłącznie twoja wyobraźnia.

Warto się zastanowić nad karykaturą w takim momencie, gdy mamy styczność ze szczególnymi okazjami. Poza tym, taki podarunek, w odniesieniu do niektórych relacji, nie będzie nawet wymagać szczególnych okoliczności. Dokładnie tak. A w praktycznym ujęciu jest przecież masa okazji. No i sporo z nas ma też wiele takich osób, które zadowala taki obrót spraw. Trzeba tylko dobrze wyczuć sytuację, trzeba też zapamiętać, żeby nie przesadzić z karykaturą. Choć w przypadku osoby, którą dobrze znamy, będziemy mogli bez żadnego problemu zachować między inteligentnie zrealizowaną karykaturą, a złośliwością.